Vertybės ir "pamokos", kurias berniukui turi perduoti tėtis

Publikuota 2020-03-09

 

 

Mama nuo pat gimimo atlieka svarbiausią vaidmenį vaiko gyvenime - maitina, myluoja, guodžia, bara, moko, bet yra dalykų, kurių išmokyti turėtų tėtis - juk ne veltui vaikas yra dviejų "produktas". Pasaulis vis labiau linksta prie to, kad berniukus ir mergaites reikėtų auginti vienodai, arba kuo mažiau akcentuoti lytiškumą. Tam, kad žmogus galėtų būti tiesiog savimi. Tačiau kaip bebūtų vistiek egzistuoja moteriškas ir vyriškas pradas. Tad šį kartą kalbėkime apie tai, ką tėčiui rekomenduotina išmokyti dar mažą, bet galbūt būsimą tėtį. 

Paaiškinti, kaip svarbu mokėti ir laimėti, ir pralaimėti.

Berniukas kaip geriausią savo varžovą įvairiuose žaidimuose laiko savo tėtį.  Tokie žaidimai leidžia berniukui pajusti pergalės skonį ir suvokti, kiek pastangų reikia įdėti, kad ją pasiektum. Tuopat tėtis gali paaiškinti sūnui, kad pralaimėjimai kartais yra neišvengiami, ir tame tikrai nėra nieko blogo. Suklupus, pargriuvus reikia atsistoti ir judėti toliau, o pralaimėjus – suprasti, kad tai – normalus ir negėdingas dalykas. Pralaimi visi.

Išmokyti elgtis su moterimis

Papasakoti, kaip tinkamai, mandagiai elgtis su dailiosios lyties atstovėmis, turbūt galėtų ir mama, tačiau tėtis tai gali parodyti savo pavyzdžiu. Būtent iš tėčio (ne draugų, ne televizijos ir interneto) berniukas turėtų sužinoti svarbiausius dalykus apie moteris. Ir tai nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti – paimti sūnų su savimi ir kartu nupirkti mamai gėlių, padėti mamai namų ruošoje, nueiti į parduotuvę ir mandagiai užkalbinti pardavėją, kad ateityje berniukas nebijotų užkalbinti nepažįstamos moters. Pasikalbėti apie meilę kaip vyrui su vyru. Tegul sūnus sužino apie šį jausmą iš pokalbių su tėčiu, kai tam ateis laikas. Paaugliui bus labai naudinga, jeigu tėvas papasakos apie savo pirmąją meilę, pirmąjį pasimatymą ir t.t., kaip ir apie tai, kad nereikia niekur skubėti. Tokie pokalbiai sustiprins tėvo ir sūnaus tarpusavio ryšius, skatins pagarbą ir pasitikėjimą.

Išmokyti gintis

Tėtis gali išmokyti sūnų būti stipriu ir tvirtu, mokančiu pastovėti už save ir silpnesnį, atpažinti situacijas, kada jau nereikia bėgti nuo skriaudiko, o duoti jam grąžos, o kada – nekreipti dėmesio į provokacijas ir ramiai pasišalinti. Tėtis  savo pavyzdžiu turi parodyti vaikui, kad gerumas – ne silpnybė.

Padėti išmokti į pasaulį žiūrėti savaip

Užtenka tiesiog dažniau būti su sūnumi ir kalbėtis. Taip berniukas supranta, kad yra ne tik mama ir jos reikalavimai bei lūkesčiai, kad kitas žmogus pasaulį gali matyti kitaip. Žinoma, tėvai turi vieningai nuspręsti, kaip auklėti vaikus, tačiau požiūris į pasaulį apskritai, jų filosofija neturi būti vienoda. Tai – normalu. Vaikas matys, kad į tam tikrus dalykus galima pažvelgti iš skirtingų perspektyvų, mokysis analizuoti, formuoti ir pagrįsti savo paties požiūrį.

Praturtinti vaiko patirtį naujais potyriais

Viskas prasideda dar ankstyvoje kūdikystėje, bet net ir 6 mėnesių amžiaus mažylis jaučia, kad mamos ir tėčio meilė skiriasi. Kitaip nei mama, tėtis pirmenybę teikia ne glostymams ir glamonėms, o aktyviems, žaidimams (jis nori pamėtyti vaiką į orą, pasukti jį ratu ir pan.). Mamos paprastai į tokius žaidimus žiūri su neslepiamu siaubu, tačiau vaikui tai suteikia naujų pojūčių ir reikalingos patirties.

Išmokyti vyriškų dalykėlių

Yra dalykų, kurių dauguma moterų nesupranta ar nemoka, todėl jie lieka išskirtinai „vyriška privilegija“: pakeisti automobilio ratą, užkurti laužą, pakabinti šviestuvą ir begalybė kitų. Net jei vaikas gimė ir auga mieste, tokie įgūdžiai jam anksčiau ar vėliau tikrai pravers: bet kurioje kompanijoje jie pridės sūnui pagarbos ir autoriteto taškų.

Pasirūpinti savimi

Tėvas turėtų pamokyti atlikti paprastas buitines operacijas: užsirišti kaklaraištį, nusiskusti, išsilyginti marškinius. Žinoma, dabar bet kokios informacijos galima ieškoti internete, bet turbūt sutiksite, kad būtų geriau, jei tokių dalykų sūnus išmoktų iš tėvo. Ir taip, tėvas gali parodyti, kad vyrai taip pat sugeba gaminti – bent jau tiek, kad netektų sėdėti alkaniems, kai šalia nėra mamos.

 

Vaikai - mūsų, suaugusiųjų, elgesio atspindžiai. Jie mokosi to, ką matose savo aplinkoje, namuose. Būkime geriausi, kokie tik galime pavyzdžiai savo augantiems vaikams. Nereikalaukime iš jų to, kokie nesame patys, mokymės kartu būti geresni, pakantesni, daugiau laiko skirdami vieni kitiems.